Commonwealth Games: Kiwis in Action, April 11 (Day Seven)

  • 11/04/2018
Kane Russell
Kane Russell in action for the Black Sticks. Photo credit: Photosport.

While today looms as a quiet medal day for Kiwis on the Gold Coast, it's 'moving day' for many with podium aspirations - most critically the Silver Ferns.

The netball women lost for the first time ever to Malawi three nights ago, but can still qualify for semi-finals on points differential, even with a loss to England this morning.

After their terrible run of recent form though, they need a big result to boost their medal hopes, remembering they have never finished with less than silver at the Commonwealth Games.

The Black Sticks men face a tough match against Australia in their final pool game, but both teams have already secured semi-final spots.

Beach volleyball brothers Ben and Sam O'Dea are already into the semis, and will face Canadians Sam Pedlow and Sam Schachter for a shot at gold.

With a medal already assured, boxer Tasmyn Benny takes on Kristina O'Hara of Northern Ireland in the women's 45-48kg semi. The winner will fight for gold later in the week, the loser takes bronze.

Benny is the first of four NZ fighters with guaranteed medals.

The full schedule for Kiwis in action at the Commonwealth Games today is:

11am (NZ time)
Shooting - men's 50m free pistol, qualifying (Yue Zhao)
Shooting - men's double trap, qualifying (Scott Wilson)
Lawn bowls - women's pairs, round four (Jo Edwards, Val Smith vs Canada)
Lawn bowls - men's singles, round five (Shannon McIlroy vs India)
Netball - pool B, Silver Ferns v England

12pm
Shooting - Queen's Prize fullbore rifle open singles, finals day one (Brian Carter, John Snowden)

12:07pm
Diving - men's 1m springboard preliminary round (Anton Down-Jenkins, Liam Stone)

1pm
Squash - men's doubles pool matches (Paul Coll, Campbell Grayson vs Malta)
Squash - women's doubles pool matches (Joelle King, Amanda Landers-Murphy vs Australia)

1:03pm
Rhythmic gymnastics - women's individual qualifying (Stella Ebert)

2pm
Shooting - men's 50m free pistol final

Lawn bowls - women's pairs, round five (Jo Edwards, Val Smith vs Norfolk Island)

2:07pm
Diving - women's 3m synchronised springboard final (Elizabeth Cui, Yu Qian Goh)

2:17pm
Boxing - women's 45-48kg semi-finals (Tasmyn Benny vs Northern Ireland)

2:47pm
Boxing - women's 60kg semi-finals (Troy Garton vs Botswana)

3:15pm
Squash - mixed doubles pool matches (Paul Coll, Joelle King vs Malta)

5:02pm
Boxing - men's 75kg quarter-finals (Ryan Scaife vs Cameroon)

5:45pm
Shooting - men's double trap final

6pm
Beach volleyball - men's semi-finals start (Ben O’Dea, Sam O’Dea vs Canada)
Lawn bowls - men's fours, round three (Ali Forsyth, Blake Signal, Mike Nagy, Paul Girdler vs Papua New Guinea)
Lawn bowls - women's triples, round five (Katelyn Inch, Mandy Boyd, Tayla Bruce vs Wales)
Lawn bowls - para open triples, semi-finals (Barry Wynks, Bruce Wakefield, Mark Noble vs England)

6:30pm
Hockey - men's pool A, Black Sticks vs Australia

9pm
Lawn bowls - men's fours, round four (Ali Forsyth, Blake Signal, Mike Nagy, Paul Girdler vs Canada)
Lawn bowls - women's triples, quarter-finals

9:05pm
Diving - men's 1m springboard final

9:25pm
Badminton - mixed doubles, round of 32 (Oliver Leydon-Davis, Susannah Leydon-Davis vs Jamaica)

9:30pm
Squash - men's doubles pool matches (Lance Beddoes, Evan Williams vs Malaysia)

10:10pm
Athletics - men's 200m semi-finals (Joseph Millar)

Newshub.