Commonwealth Games: Kiwis in Action, April 12 (Day Eight)

Four years ago, Anton Cooper and Sam Gaze provided a memorable gold-silver finish for New Zealand in mountain biking at Glasgow.

On Thursday, they return to attempt to repeat that feat at the Gold Coast Commonwealth Games.

It’s been an impressive showing from the Kiwi cycling contingent so far over the past week - now it’s time for the cross-country exponents to continue that run of success.

New Zealand’s para bowls triple of Barry Wynks, Mark Noble and Bruce Wakefield take on Australia for gold, hoping to reverse their 16-11 in section play.

At Coolangatta Beach, Ben and Sam O’Dea face England for bronze at the beach volleyball, having already defeated the same opponents in their pool earlier in the week.

The Black Sticks women encounter top seeds England in the semis for a chance to play for gold, while three-time champion Dame Valerie Adams shouldn’t need too much effort to qualify for the women’s shot put final.

The full schedule of Kiwis in action on April 12 is:

11am (NZ time)
Lawn bowls - men's fours, round five (Ali Forsyth, Blake Signal, Mike Ngay, Paul Girdler vs Wales)
Lawn bowls - men's singles, quarterfinals (Shannon McIlroy vs England)

12pm
Shooting - Queen's Prize fullbore rifle open singles, finals day two (Brian Carter, John Snowden)

12:07pm
Diving - men's 3m springboard preliminary round (Liam Stone)

12.30pm
Wrestling - men's freestyle 74kg, preliminary rounds (Akash Khullar)

12.31pm
Mountain bike - women's cross country (Samara Sheppard)

1:40pm
Badminton – mixed doubles, round of 16 (Oliver Leydon-Davis, Susannah Leydon-Davis)

1:45pm
Squash - mixed doubles, round of 16 (Joelle King, Paul Coll vs Barbados)

1:50pm
Squash - men's doubles, pool matches (Lance Beddoes, Evan Williams vs St Vincent & Grenadine)
2.20pm
Athletics - women's 800m heats (Angie Petty) 

2:30pm
Lawn bowls - para open triples, final (Barry Wynks, Bruce Wakefield, Mark Noble vs Australia)

Lawn bowls - men's fours, quarterfinals* 
Athletics - women's shot put qualifying (Valerie Adams)

2:30pm
Squash - mixed doubles, round of 16 (Amanda Landers-Murphy, Zac Millar vs India)

3.31pm
Mountain bike - men's cross country (Anton Cooper, Ben Oliver, Sam Gaze)

4pm
Shooting - women's 50m rifle prone final (Janet Hunt, Sally Johnston)

5.30pm
Beach volleyball - men's bronze medal match (Ben O’Dea, Sam O’Dea vs England)

7pm
Wrestling – men’s freestyle 74kg, medal rounds

7:30pm
Lawn bowls - men's fours semifinals*

8pm
Squash - men's doubles, round of 16
Squash - mixed doubles quarterfinals

9pm
Hockey - women's semi-finals, Black Sticks v England

9:07pm
Diving - men's 3m springboard final

9.25pm
Athletics - men's pole vault final (Nick Southgate)
10.45pm
Athletics - women's discus throw final (Sositina Hakeai)
12am
Athletics - men's 800m final (Brad Mathas)

Newshub.