Commonwealth Games: Kiwis in Action, April 10 (Day Six)

  • 10/04/2018

Road cyclists Hamish Bond and Linda Villumsen will try to carry on the success of their track counterparts, when they contest the time trial events at the Gold Coast Commonwealth Games.

Villumsen brings an outstanding record to the women’s 24.5km event, with six world championship medals to her name, including the 2015 title. She took gold in the time trial at Glasgow four years ago and finished sixth at the 2016 Rio Olympics.

By contrast, Bond brings very little cycling pedigree to the men’s 37.8km event, but his outstanding experience as a world and Olympic champion rower.

Although relatively new to road cycling, he has shown glimpses of his ability on the bike and may surprise the more established riders in the field.

Elsewhere, New Zealand’s other best medal hopes on Day Six may rest with hammer thrower Julia Ratcliffe, a former US college champion and silver medallist at Glasgow.

She was ranked third in the Commonwealth last year with 70.35m.

Most other medal-contending sports are still in elimination rounds, with our squash players entering doubles competition and boxing still in the quarter-final stages.

The full schedule of Kiwis in action on April 10 is:

11am
Lawn bowls - men's singles, round three (Shannon McIlroy vs Kenya)
Shooting - men's 50m rifle prone qualifying (Ryan Taylor)

Noon
Road cycling - men's individual time trial (Hamish Bond, James Oram)

Shooting - Queen's Prize fullbore rifle, open pair, finals day two (Brian Carter, John Snowden)

12:30pm
Athletics - men's 800m heats (Brad Mathas)

12:31pm
Swimming - women's 400m freestyle heats (Carina Doyle)
12:55pm
Swimming - men's para 100m backstroke heats (Chris Arbuthnott, Jesse Reynolds) 

1pm
Squash - women's doubles, pool matches (Joelle King, Amanda Landers-Murphy vs Malaysia)

1:13pm
Swimming - men's 200m individual medley heats (Bradlee Ashby, Lewis Clareburt) 

1:15pm
Athletics - men's 400m hurdles heats (Cameron French)

1:30pm
Hockey – men’s pool A, Black Sticks vs Scotland

2pm
Lawn bowls - women's pairs, round three (Jo Edwards, Val Smith vs Tonga)
Lawn bowls - men's singles, round three (Shannon McIlroy vs England)

2:02pm
Boxing - women’s 57kg quarter-final (Alexis Prtichard vs Sri Lanka)

2:30pm
Squash - mixed doubles, pool matches (Amanda Landers-Murphy, Zac Millar vs England)

3pm
Shooting - men's 50m rifle prone final*

3:15pm
Squash - mixed doubles, pool matches (Joelle King, Paul Coll vs Papua New Guinea)

3:05pm
Athletics - men's 200m heats (Joseph Millar)

4:45pm
Road cycling - women's individual time trial (Linda Villumsen, Rushlee Buchanan)

10:30pm
Beach volleyball - women's quarter-finals, NZ vs Cyprus (Shaunna Polley, Kelsey Wills, 

5:32pm
Boxing - men’s 91kg quarter-final (David Nyika vs Cameroon)

7pm
Beach volleyball - men's quarter-finals, NZ v Trinidad & Tobago (Sam O'Dea, Ben O'Dea)

8pm
Squash - mixed doubles, pool matches (Amanda Landers-Murphy, Zac Millar vs Malta)

9pm
Lawn bowls - women's triples, round three (Katelyn Inch, Mandy Boyd, Tayla Bruce vs Jersey)

9:30pm
Squash - men's doubles, pool matches (Paul Coll, Campbell Grayson vs St Vincent & Grenadine)

9:37pm
Swimming - women's 400m freestyle final

9:47pm
Boxing – men’s 69kg quarter-final (Leroy Hindley vs Northern Ireland) 

9:50pm
Swimming - women's 50m backstroke final

10:15pm
Swimming - men's 200m individual medley final

10:40pm
Athletics - women's hammer final (Julia Ratcliffe)

10:47pm
Swimming - men's para 100m backstroke final

11pm
Basketball - women's qualifying final, Tall Ferns vs Mozambique

11:43pm
Swimming - women's 4x100m medley relay final (Bobbi Gichard, Bronagh Ryan, Helena Gasson, Laticia-Leigh Transom)

11:17pm
Boxing – men’s +91kg quarter-final (Patrick Mailata vs Northern Ireland)

Newshub