Full Queen's Birthday 2019 honours list

Robyn Malcolm, Scott Dixon and Mike King.
This year's honourees include Robyn Malcolm, Scott Dixon and Mike King. Photo credit: The AM Show/File.

After being named New Zealand of the Year earlier in 2019, Mike King has become an officer of the New Zealand Order of Merit.

The mental health advocate was one of 20 to become an officer and one of 183 to been named on the Queen's Birthday Honours List for 2019, for his services to mental health. 

Kiwi driver Scott Dixon was named as a Companion of the NZ Order of Merit for his services to motorsport.

Also named as an officer was heavyweight boxing great David Tua, for his services to the sport as well as youth and the community.

Well-known Kiwi actress Robyn Malcolm has been named as a Member of the NZ Order of Merit, for her services to television and theatre.

The full list of honourees is below:

 

Dame Companions of the New Zealand Order of Merit

Dr Susan Nicola Bagshaw, for services to youth health

The late Yvette Winifred Corlett, for services to athletics

Mrs Areta Koopu, for services to Māori and the community

Mrs Frances Rosemary Walsh, for services to film

Knight Companions of the New Zealand Order of Merit

Mr Paul Hunter Adams, for services to philanthropy and the community

Mr Roger Leighton Hall, for services to theatre

Mr Graham Michael Lowe, for services to youth and education

Companions of the New Zealand Order of Merit

Dr Judith Estranna Aitken, for services to local government, the community and education

Ms Roma Cherry Balzer, for services to family violence prevention

Mr Scott Ronal Dixon, for services to motorsport

Professor Charles Thomas Eason, for services to science and wildlife conservation.

The Reverend John Alexander Marsden, for services to Māori and the community.

Mrs Elizabeth Jane Prichard, for services to women

Mr Ewan Francis Smith, for services to Cook Island business and tourism

Associate Professor Susan Margaret St John, for services to social policy

Mr Gary Vernon Taylor, for services to the environment and resource management

Ms Yvonne Mignon Willering, for services to netball

Officers of the New Zealand Order of Merit

Mr Arthur Robert Ashan Amputch, for services to engineering

Ms Beryl Jean Anderson, for services to women

Mrs Dorothea Ashbridge, for services to ballet

Mr Kenneth Charles Clearwater, for services to male survivors of sexual abuse

Mr Jeffrey Edward Connell, for services to conservation

Dr Candy Louise Ramarihi Cox, for services to health - particularly suicide prevention

Mr David John Gapes, for services to broadcasting

Major General Peter Te Aroha Emile Kelly, for services to the New Zealand Defence Force

Mr Michael King, for services to mental health awareness and suicide prevention

Mr Ivan Kwok, for services to the State

Professor Charles Ninian McGhee, for services to ophthalmology

Mr Gordon William McLauchlan, for services to historical research

Dr Marie Claire McLintock, for services to haematology and obstetrics

Mr Rodney Bruce Morris, for services to documentary filmmaking, natural history and conservation

Mr Cletus Maanu Paul, for services to Māori

Dr Christine Mary Roke, for services to sexual and reproductive health

Dr Lynn Christine Sadler, for services to maternal and perinatal health

Mr Donald Hewitt Thompson, for services to people with intellectual disabilities

Mr David Geoffrey Trubridge, for services to design

Mr Mafaufau Sita (David) Tua, for services to youth, boxing and the community

Mike King
Mike King is one of 20 Kiwis to be made an officer of the New Zealand Order of Merit. Photo credit: The Hui

Members of the New Zealand Order of Merit

Snr Sgt Bruce Adams, of Wellington, for services to the New Zealand Police and the community

Ms Claire Elizabeth Aitken, for services to rehabilitative programmes

Mrs Edith Amituanai, for services to photography and the community

Ms Phylesha Brown-Acton, for services to the Pacific and LGBTQI+ communities

Ms Ruth Busch, for services to domestic violence prevention and the State

Mr Ian William Coard, for services to the Coastguard

Mrs Margaret Gwenneth Cook, for services to the community

Dr Fiona May Cram, for services to Māori health and education

Dr Robert John Mackay Crawford, for services to mental health and addiction services

Mrs Patricia Jane Dance, for services to the New Zealand Kennel Club

Mr James Columba Davis, for services to Māori art, the Catholic Church and the community

Mr Tane Craig Davis, for services to conservation

Mrs Rachael Kathleen Dean, for services to governance and the community

Ms Allison Muriel Dobbie, for services to library and information management and the arts

Mrs Jan Elizabeth Dowland, for services to people with intellectual disabilities

Dr Hinemoa Elder, for services to psychiatry and Māori

David Tua
David Tua has been made an officer of the New Zealand Order of Merit. Photo credit: Getty

Mr Tunumafono Avaulu Colenso Fa'amoe, for services to the Pacific community and health

Ms Marie Jane Fitzpatrick, for services to the community

Ms Susan Leigh Gardiner, for services to the arts

Dr Briar Elizabeth Roycroft Gordon, for services to the state

Mr Laurence Roy Gordon, for services to wildlife conservation

Mrs Sarah Hirini, for services to rugby

Mrs Faye Claire James, for services to the New Zealand Cancer Society

Ms Stephanie Patricia Johnson, for services to literature

Mrs Janet Joye Kelly, for services to education

Mrs Yvonne Margaret Loader, for services to the sport of gliding

Mrs Allyson Sarah Lock, for services to people with rare health disorders

Ms Robyn Jane Malcolm, for services to television and theatre

Dr Jacqueline Diane Miller (Jackie Blue), for services to women and the State

Ms Rose Mary Hinewirangi Morgan, for services to victim support

Mr Jonathan William Mosen, for services to the blind community

Ms Nicole Dione Murray, for services to the community

Ms Shila Nair, for services to ethnic communities and women

Mr Neville Ernest Phillips, for services to youth

Mr Ewen Robert Pirie, for services to clay target shooting

Ms Pango Mary-Anne Pitman, for services to Māori and family violence prevention

Professor Devon Leigh Logan Polaschek, for services to criminal psychology

Ms Anjum Rahman, for services to ethnic communities and women

Mr John Spencer Russell, for services to education

Ms Naomi Kathleen Shaw, for services to softball

Mr Evan Trevor Smith, for services to the community

Professor Karen Alison Smith, for services to education and volunteering

Ms Celia Ann Stewart, for services to music education

Mrs Linda Dawn Surtees, for services to children and the State

Mrs Laine Leata Tipi, for services to Pacific communities and education

Mrs Janice Ann Tofia, for services to education

Mrs Beverley Turner, for services to women - particularly Pacific women

Mr Bryan Alexander Waddle, for services as a sports broadcaster

Dr Benjamin Williams, for services to theology and the community

Ms Nicola Jean Williams, for services to arts governance

Dr Andrea Maxine Wilson, for services to wildlife conservation

Mrs Margaret Alison Wilson, for services to women

Mrs Sally Ann Wilson, for services to midwifery

Ms Philippa Anne Evelyn Wright, for services to the wool industry and sustainability

Mrs Susan Jean Wynyard, for services to midwifery

Robyn Malcolm
Robyn Malcolm has been made a member of the New Zealand Order of Merit. Photo credit: Getty

Queen's Service Order

Ms Helene Elizabeth Quilter, for services to the State

Mrs Patricia Anne Seymour, for services to local government and the community

Queen's Service Medal

Mr Gary Mathew Aitken, for services to Fire and Emergency New Zealand (FENZ) and the community

Mr Roger Alexander, for services to conservation and the community

Mrs Pare Anderson, for services to Māori language education

Mr Tiwana Riwai Aranui, for services to Māori and education

Mr Robert William Bartley, for services to the community

Mrs Joanna Margaret Beetham, for services to the community and the arts

Mrs Adrienne Elizabeth Begg, for services to sport and the community

Mrs Maree Helen Bernasconi, for services to netball

Mr Andrew Paul Bicknell, for services to music

Mr Eric William Bodell, for services to broadcasting

Ms Janferie Bryce-Chapman, for services to seniors

Mr Roy James Buckley, for services to the craft of woodturning

Mrs Christine Carol Bygrave, for services to the community

Mr Fraser Logan Cameron, for services to the community and theatre

Mrs Diane Marcelle Celliers, for services to the community

Mrs Shirley Lorraine Christie, for services to the community

Mr Garth William Cowley, for services to FENZ and the community

Mr Peter Antony Cox, for services to sport - particularly hockey

Mr Mervyn John Cranefield, for services to scouting and the community

Mrs Carol Anne Dickson, for services to the community

Mrs Bronwyn Tracey Dobson, for services to FENZ and the community

Mr Edward Colban Fawcett, for services to the sport of woodchopping

Ms Fala Haulangi, for services to the Pacific community and worker's rights

Mr Leonard Russell Hoggard, for services to athletics

Mrs Valmai Joyce Horlor, for services to the community

Mrs Lorraine Anne Lorraine Howell, for services to the community and education

Mr Nevllie Thomas Jack, for services to the community

Mr Sydney Tamou Kershaw, for services to Māori performing arts and the community

Ms Joyce-Rewa Kolk, for services to conservation

Mr Bak Fong Lee, for services to horticulture and the community

Mr Dugald Ian Dunlop MacTavish, for services to conservation and the environment

Mrs Sagaa Malua, for services to the Tuvaluan community

Mr Christopher Bailey Marjoribanks, for services to youth and the community

Ms Deborah Jane Martin, for services to conservation

Mr Alastair Gordon Mason, for services to philanthropy and the community

Mrs Tina Mataiti, for services to the Pacific community and health

Mr Roderick Andrew McLeay, for services to music and education

Ms Julia Margaret Milne, for services to the community

Scott Dixon
Scott Dixon has been made a companion of the New Zealand Order of Merit. Photo credit: Photosport

Mrs Josephine Hinehou Mortensen, for services to Māori and the arts

Mr Martyn John Norrie, for services to the community

Mr Gary Joseph O'Brien, for services to youth and the community

Ms Kathryn Jane Orbell, for services to music

Mrs Majorie Elizabeth Orwin, for services to the community

Mrs Lynette Pellow, for services to netball

Ms Lois Lee Perry, for services to art and governance

Mrs Hilda Lorraine Mary Pipes, for services to the community

Mrs Dawn Frances Preston-Thomas, for services to counselling and victim support

Mr Lyndsay Neill Price, for services to the community

Mr Lyndsay Arthur Rackley, for services to broadcasting

Mrs Evelyn Nukumai-te-Mangai Ratima, for services to Māori and the community

Mr Phillip Ivan Redmond, for services to the community

Mr Graeme William Reid, for services to mental health support

Ms Kathryn Lesley Reid, for services to palliative care

Mr Michael George Rutherford, for services to philanthropy and the community

Mr Ernest Patrick Sansom, for services to the community and engineering

Mrs Ann-Marie Searle, for services to badminton and the community

Mr Mupopo Siaosi, for services to health and the Pacific community

Mr Martin Sloman, for services to mental health

Ms Christine Puarata Smith, for services to Māori art

Mrs Edith Carolyn Smith, for services to conservation

Reverend Tui Fakafotu Sopoaga, for services to the Tokelauan community

Mr Grant Bruce Stevenson, for services to the arts

Mrs Rae Elizabeth Storey, for services to folk dancing and the arts

Mr Bryan Edward Styles, for services to the United Fire Brigades Association and the community

Mrs Margaret John Swinburn, for services to athletics

Mr Alan Charles Tapp, for services to FENZ and the community

Miss Rose Mary Mailee Kuluimotu Tauetule, for services to women and the Niuean community

Mrs Elizabeth Barbara Thomas, for services to equestrian sports and the community

Ms Juanita Whitiaera Timutimu, for services to criminal justice programmes and the community

Mrs Martha Mahuri Tipene, for services to Māori

Mr Kenneth Henry Tobin, for services to pipe bands

Mr Vaha Tuielu, for services to the Tokelauan community

Mrs Rachel Ada Underwood, for services to the community

Mr Allan Leonardie Francis Va'a, for services to youth and sport

Mrs Leutu Vaovasa, for services to the Tokelauan community

Mrs Gaylene Marie Vivian, for services to family support and health

Mr Nigel Edward Weeks, for services to music

Mrs Ida Willamina White, for services to Māori art

Mr David Findon Wight, for services to the community

Mrs Sonia Wilson, for services to victim support and the community

Mr Grant Albert Windsor, for services to broadcasting and sport

Mrs Susan Maureen Winters, for services to education

Mrs Denise Mary Veronica Wood, for services to the community

Mr Peter John Woodward, for services to the Coastguard

Honorary

Mr Perenise Tapu, for services to education and the Samoan community

New Zealand Distinguished Service Decoration

Mr Daniel Lawrence Broughton, for services to the NZ Defence Force (NZDF)

Dr Peter Rodd Hurly, for services to the NZDF and aviation medicine

Cpt Richard Alan Walker, for services to the NZDF

Newshub.

Contact Newshub with your story tips:
news@newshub.co.nz