Oscars 2019: Full list of winners

Oscars 2019: Full list of winners
Photo credit: Getty

The 91st Academy Awards ceremony has concluded at the Dolby Theatre in Hollywood.

Favourites Roma, Green BookThe Favourite, A Star is Born and Bohemian Rhapsody all came away with major wins.

Below is the full list of 2019 Oscars nominees, with the winners highlighted in bold text.

Best Film

Black Panther
BlackkKlansman
Bohemian Rhapsody
The Favourite
WINNER: Green Book
Roma
A Star is Born
Vice

Best Director

Spike Lee, BlackkKlansman
Pavel Pawlikowski, Cold War
Yorgos Lanthimos, The Favourite
WINNER: Alfonso Cuaron, Roma
Adam McKay, Vice

Actor in a Leading Role

Christian Bale, Vice
Bradley Cooper, A Star is Born
Willem Dafoe, At Eternity’s Gate
WINNER: Rami Malek, Bohemian Rhapsody
Viggo Mortensen, Green Book

Actress in a Leading Role

Yalitza Aparicio, Roma
Glenn Close, The Wife
WINNER: Olivia Colman, The Favourite
Lady Gaga, A Star is Born
Melissa McCarthy, Can You Ever Forgive Me?

Actor in a Supporting Role

WINNER: Mahershala Ali, Green Book
Adam Driver, BlackkKlansman
Sam Elliot, A Star is Born
Richard E Grant, Can You Ever Forgive Me
Sam Rockwell, Vice

Actress in a Supporting Role

Amy Adams, Vice
Marina De Tavira, Roma
WINNER: Regina King, If Beale Street Could Talk
Emma Stone, The Favouirte
Rachel Weisz, The Favourite

Adapted Screenplay

The Ballad of Buster Scruggs (Joel and Ethan Coen)
WINNER: BlackkKlansman (Charlie Wachtel, DAvid Rabinowitz, Kevin Wilmott and Spike Lee)
Can You Ever Forgive Me? (Nicole Holofcener and Jeff Whitty)
If Beale Street Could Talk (Barry Jenkins)
A Star is Born (Eric Roth, Bradley Cooper, Will Fetters)

Original Screenplay

The Favourite (Deborah Davis and Tony McNamara)
First Reformed (Paul Schrader)
WINNER: Green Book (Nick Vallelonga, Brian Currie and Peter Farrelly)
Roma (Alfonso Cuaron)
Vice (Adam McKay)

Animated Feature Film

Incredibles 2
Isle of Dogs
Mirai
Ralph Breaks the Internet
WINNER: Spider-Man: Into the Spider-verse

Documentary Feature

WINNER: Free Solo
Hale County This Morning, This Evening
Minding the Gap
Of Fathers and Sons
RBG

Foreign Language Film

Capernaum (Lebanon)
Cold War (Poland)
Never Look Away (Germany)
WINNER: Roma (Mexico)
Shoplifters (Japan)

Costume Design

The Ballad of Buster Scruggs (Mary Zophres)
WINNER: Black Panther (Ruth Carter)
The Favourite (Sandy Powell)
Mary Poppins Returns (Sandy Powell)
Mary Queen of Scots (Alexandra Byrne)

Film Editing

BlackkKlansman (Bary Alexander Brown)
WINNER: Bohemian Rhapsody (John Ottman)
The Favourite (Yorgos Mavropsaridis)
Green Book (Patrick J. Don Vito)
Vice (Hank Corwin)

Original Score

WINNER: Black Panther (Ludwig Goransson)
BlackkKlansman (Terence Blanchard)
If Beale Street Could Talk (Nicholas Britell)
Isle of Dogs (Alexandre Desplat)
Mary Poppins Returns (Marc Shaiman)

Original Song

'All the Stars', Black Panther
'I'll Fight', RBG
'The Place Where Lost Things Go', Mary Poppins Returns
WINNER: 'Shallow', A Star is Born
'When a Cowboy Trades His Spurs for Wings', The Ballad of Buster Scruggs

Sound Editing

Black Panther (Benjamin A Burtt and Steve Boeddeker)
WINNER: Bohemian Rhapsody (John Warhurst and Nia Hartstone)
First Man (Ai-Ling Lee and Mildred Iatrou Morgan)
A Quiet Place (Ethan Van der Ryn and Erik Aadahi)
Roma (Sergio Diaz and Skip Lievsay)

Sound Mixing

Black Panther (Steve Boeddeker, Brandon Proctor and Peter Devlin)
WINNER: Bohemian Rhapsody (Paul Massey, Tim Cavagin and John Casali)
First Man (Jon Taylor, Frank A. Montano, Ai-Ling Lee and Mary H. Ellis)
Roma (Skip Lievsay, Craig Henighan and José Antonio Garcia)
A Star Is Born (Tom Ozanich, Dean Zupancic,  Jason Ruder and Steve Morrow)

Cinematography

Cold War (Lukasz Zal)
The Favourite (Robbie Ryan)
Never Look Away (Caleb Deschanel)
WINNER: Roma (Alfonso Cuaron)
A Star is Born (Matthew Libatique)

Makeup and Hairstyling

Border (Goran Lundstrom and Pamela Goldammer)
Mary Queen of Scots (Jenny Shircore,  Marc Pilcher and Jessica Brooks)
WINNER: Vice (Greg Cannom, Kate Biscoe and Patricia DeHaney)

Visual Effects

Avengers: Infinity War (Dan DeLeeuw, Kelly Port, Russell Earl and Dan Sudick)
Christopher Robin (Christopher Lawrence, Michael Eames, Theo Jones and Chris Corbould)
WINNER: First Man (Paul Lambert, Ian Hunter, Tristan Myles and J.D. Schwalm)
Ready Player One (Roger Guyett, Grady Cofer, Matthew E. Butler and DAvid Shirk)
Solo: A Star Wars Story (Rob Bredow, Patrick Tubach, Neal Scanlan and Dominic Tuohy)

Production Design

WINNER: Black Panther (Hannah Beachler and Jay Hart)
The Favourite (Fiona Crombie and Alice Felton)
First Man (Nathan Crowly and Kathy Lucas)
Mary Poppins Returns (John Myhre and Gordon Sim)
Roma (Eugenio Caballero and Barbara Enriquez)

Documentary Short Subject

Black Sheep
End Game
Lifeboat
A Night at the Garden
WINNER: Period. End of Sentence.

Animated Short Film

Animal Behaviour
WINNER: Bao
Late Afternoon
One Small Step
Weekends

Live Action Short Film

Detainment
Fauve
Marguerite
Mother
WINNER: Skin

Newshub.

Contact Newshub with your story tips:
news@newshub.co.nz